Ślub kościelny krok po kroku

Przystępując do własnego ślubu, większość ludzi ma już za sobą udział w takiej ceremonii jako gość. Gdy jednak to my jesteśmy głównym bohaterem tego dnia, stres i emocje biorą górę. Warto więc zawczasu przygotować się do wszystkich formalności i procedur, jakie mają tego dnia nastąpić.

obrączki ślubne

Jak więc wygląda typowa msza ślubna? W większości przypadków formalności prawne są dopełniane przed jej rozpoczęciem. Narzeczeni i świadkowie pod okiem kapłana podpisują odpowiednie dokumenty. Możliwe jest też przeniesienie tych formalności na moment już po zakończeniu mszy.

Po uroczystym wejściu do kościoła następuje rozpoczęcie mszy. Początkowo wszystkie elementy są takie same jak w przypadku zwyczajnej uroczystości, jednak jasno określany jest powód zgromadzenia, a modlitwy są głównie w intencji młodej pary. Następnie przechodzi się do czytań liturgicznych (również o tematyce przewidzianej na dzień zaślubin) i kazania wygłaszanego przede wszystkim do narzeczonych.

Dopiero po tej części liturgii zaczyna się formalna część zaślubin. Ksiądz zadaje pytania dotyczące dobrowolności decyzji młodych. Następnie dochodzi do jednego z najważniejszych elementów – przysięgi małżeńskiej: https://rozsadnewesele.pl/przysiega-malzenska-jak-stworzyc-wlasna/. Jest ona z góry określona i młodzi powtarzają jej słowa po kapłanie. Możliwe jest również dodanie czegoś od siebie już po jej wygłoszeniu. Prowadzący ceremonię musi jednak wyrazić na to zgodę. Drugim, ważnym etapem jest wymienienie obrączek między młodymi, po którym para oficjalnie ogłaszana jest mężem i żoną.

Dla młodych najbardziej stresująca część mszy jest już zakończona. Później uczestniczą już wraz z innymi uczestnikami w pozostałych modlitwach oraz Komunii Świętej. Jeszcze jeden specjalnie skierowany do nowożeńców gest następuje na końcu- jest to błogosławieństwo. Później pozostaje już tylko radosne wesele do białego rana.